Hobby to jeden z elementów mojego trójkąta szczęścia. Jestem ogromnym pasjonatem szachów. Wciągnęły mnie jeszcze w dzieciństwie, gdy w wieku pięciu lat nauczył mnie tej gry tata. Do dziś, jeśli tylko pozwala na to czas, biorę udział w różnych rozgrywkach. Uważam, że szachy są świetnym treningiem dla umysłu. Zmagania na szachownicy uczą koncentracji, planowania i strategii. W tej królewskiej grze istnieją rozmaite, nierzadko bardzo złożone warianty zdarzeń oraz możliwości zastosowania skomplikowanych zagrywek. Jednocześnie obok chłodnej, dogłębnej analizy liczy się refleks. To właśnie dzięki tej dyscyplinie zdobyłem umiejętność szybkiego rozpoznania sytuacji, przewidywania ruchów przeciwnika, projektowania sekwencji zdarzeń. W biznesie ułatwia mi to szybsze reagowanie na zmiany na rynku, stymulowanie rozwoju firmy z odpowiednim wyprzedzeniem i opracowywanie nowych projektów.

Żyjemy w bardzo intensywnych czasach, często brakuje nam czasu na spokojne rozważenie aktualnej sytuacji. Szachy bardzo tu pomagają. Są czymś więcej niż sportem i ćwiczeniem umysłu. To filozofia. Mokate regularnie współorganizuje turnieje i mistrzostwa szachowe w myśl hasła „Mokate pobudza myślenie”. Nasza firma jest też partnerem Polskiego Związku Szachowego. Powołaliśmy również Akademię Szachową Mokate i wspieramy projekt Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez Szachy w Szkole”.

Wygrana z szachową mistrzynią Europy

Podczas niedawnych drużynowych mistrzostw Polskich w szachach, w spotkaniu towarzyskim pokonałem Alinę Kashlinskayę. Rosjanka jest arcymistrzynią szachową od 2009 roku i posiadaczką męskiego tytułu mistrza międzynarodowego od 2014 roku.
Wygrana z tak utytułowaną zawodniczką (grano na czas) to – mimo towarzyskiego charakteru gry – nie lada sukces. Alina jest zawodowcem i należy do najlepszych na świecie, dlatego tym bardziej jestem dumny z tego spotkania.

Moje pasje to jednak nie tylko szachy. W wolnym czasie, najchętniej z rodziną uprawiam także inne dyscypliny, gdyż wierzę, że warto żyć aktywnie. Do moich ulubionych należy ping pong, squash, koszykówka i nurkowanie.